Huta Częstochowa na liście spółek strategicznych!
Losy Huty Częstochowa ważyły się od miesięcy i były źródłem ogromnego niepokoju wielu mieszkańców naszego miasta, w tym ponad 900 pracowników oraz ich rodzin. Ogromny kryzys branży spowodował, że w zakładzie, który jest przecież jednym z największych producentów stali w kraju oraz kluczowym dostawcą blachy grubej dla przemysłu ciężkiego, pod koniec 2023 r. wstrzymano produkcję. W lipcu 2024 r. Huta została postawiona w stan upadłości i chociaż analogiczne sytuacje miały już miejsce w przeszłości, groźba ostatecznego zamknięcia jednego z głównych filarów przemysłowych miasta jeszcze nigdy nie wydawała się tak realna.
Aby tego uniknąć, potrzebne były zdecydowane i konkretne działania na najwyższym szczeblu. Związki zawodowe działające w Hucie kierowały postulaty do premiera Donalda Tuska, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Przemysłu. Natomiast lokalni samorządowcy z KO zwrócili się do minister Izabeli Leszczyny, jako posłanki z Częstochowy, |
z prośbą o interwencję i wsparcie w ratowaniu przedsiębiorstwa.
W listopadzie ubiegłego roku nowym dzierżawcą Huty została spółka Węglokoks, a dwa miesiące później produkcja znów ruszyła. Gdy 30 stycznia w mediach społecznościowych minister Leszczyny został zamieszczony wpis o treści „jutro dobry dzień dla Częstochowy”, w mieście dało się odczuć powszechny powiew optymizmu. I tak 31 stycznia pojawiła się publiczna informacja, że uruchomiono procedurę wpisania Huty Częstochowa na listę podmiotów o znaczeniu strategicznym dla Polski. Oznacza to, iż zakład trafia pod ochronę państwa i nie będzie mógł zostać kupiony ani przejęty bez zgody rządu. W komunikacie Kancelarii Premiera podkreślono, że „Firma ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa – jako jedyny zakład hutniczy w kraju, posiada zdolności technologiczne do produkcji hartowanych blach grubych na potrzeby przemysłu obronnego. Ma również jedną z największych w UE hal produkcyjnych, która umożliwia m.in. remont sprzętu wojskowego”.
Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy zaangażowali się w walkę o przyszłość zakładu będącego nie tylko miejscem pracy dla mieszkańców, ale także symbolem przemysłowego dziedzictwa naszego regionu. Uznanie Huty za przedsiębiorstwo strategiczne pozwoli na dodatkowe wsparcie ze strony państwa, a także otworzy nowe perspektywy rozwoju, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa narodowego. Szczególne podziękowania należą się minister Izabeli Leszczynie oraz Marszałkowi Województwa Śląskiego Wojciechowi Sałudze za to, że usłyszeli głos częstochowian i nie pozostali na niego obojętni.
